tarihinde yayınlandı 4 Yorum

Hayvan Beslemede Melas Kullanımı

melasci.com

Bizim Alışveriş, Edirne Keşan’da 1997 yılından beri alternatif yem üretimi ve satışı yapmaktadır. Yaklaşık 156 köy ve merkezde 5000 kişiyi aşkın değerli bir müşteri kitlemiz vardır.

Bölgemizde dağıtım ağımızdaki araçlarla kapıya teslim ürünlerimizi ulaştırmaktayız, aynı zamanda Keşan Köy Garajındaki dükkanımızdan sipariş alıp satış yapmakta ve görüşmelerimizi gerçekleştirmekteyiz.

2005 yılında başladığımız Melas satışımız başta büyükbaş sığırlar olmak üzere küçükbaş koyun ve keçide de değerli üreticiler tarafından kullanılmaktadır.

Melas ortalama % 50 şeker ihtiva eden, koyu kahve renkli ve yüksek viskoziteli (kıvamlı) bir şuruptur. 1 dekar pancarın yan ürünü olan Melas’ın hayvansal besin değeri 500 kg arpaya eşdeğerdir. Yani, 165 kg melas 500 kg arpaya eşdeğerdir.

Melas hayvan yemi olarak doğrudan kullanılan, şeker içeriği yüksek iyi bir enerji kaynağıdır. İştah açıcı ve aromatik bir özelliğe sahiptir. Hayvanlarda kuru madde tüketimini arttırır. Süt ve besi hayvanlarında yem tüketiminin % 10-15 arasında kullanılabildiği rasyonlarda belirtilir. İçermiş olduğu kaliteli şeker sayesinde zamanında kızgınlığa getirir. Süt ve besi randımanını arttırır.

Yerel satışlarımızdan örnek verecek olursak bölgemizdeki üreticiler; inek başına ortalama yarım kilo(500gr) günlük Melası 3-4 katı su ile bir kap içinde çay kıvamına getirip hayvanının yediği tüm yemin üzerine serpiştirmektedir. Sapın, samanın, fenni yem ve yarmanın üzerine dökülen melası hayvanlar belki ilk öğünde yemekte nazlanabilmektedir, ikinci öğünde yemeye başlarlar ve üçüncü uygulamada alışırlar. Sonrasında özellikle kış aylarında bir ineğin yediği yarım kilo melasın vereceği enerjinin yanı sıra melas diğer yemlerin sindirim oranını artırmaktadır. 2-3 aylık bir kullanımdan sonra süt ineklerinde süt verimi artar, besi danaları daha iyi et tutar ve gözle görülür şekilde tüylerinde parlaklık olur ve hastalıkların azaldığı yada artık hiç hayvanların hastalanmadığı görülür.

Buğday veya arpa samanından sılaş yapmak için; 300 kg samana 30 kg melas katılarak sindirilebilirliği yüksek bir sılaş elde etmiş oluruz.

Aşağıda değerlerini sunduğumuz Melas’ın analiz raporunu bize e-posta yollayarak isteyebilirsiniz;

Kuru Madde: %73 – 79
Sakkaroz (Şeker): %48 – 57
Protein: %11 – 12
Özgül Ağırlık: %1,3
Metabolik Enerji: %2800
Ham Kül: %8-10
İnvert Şeker: %2 – 2,7
Arsenik mg/kg en çok: 1
Bakır mg/kg en çok: 18
Çinko mg/kg en çok: 100
Demir mg/kg en çok: 100
Kalay mg/kg en çok: 100
Kurşun mg/kg en çok: 2
Briks (toplam çözünmüş madde): %80 – 83
Kalsiyum: % 0,2 – 0,5
Fosfor: %0,05 – 0,3
Sodyum: %1

45 kg’lık ürünümüzü hemen buradan alabilirsiniz.

Hayvan Beslemede Melas Kullanımı” üzerine 4 yorum

 1. Tavuk yeminde melas kullanılıyormu evet ise ne kadar

  1. Merhaba,

   İlginiz için teşekkür ederim,

   Yumurta Tavuğu Karma Yeminde Melas; Yemin formunu iyileştirir, lezzet verir, %5’e kadar kullanılabilir. Ancak aşırı kullanımı yemde topaklanmaya neden olabilir.

   Yüksek potasyum içeriği problem yaratabilir. %’3ten fazlası su tüketimini artırır.

   Etlik Civciv-Piliç Karma Yeminde ise, %3 öneriliyor.

   Kaynak: http://www.prof-dr-ryetisir.gen.tr/Rasyonda_Hammadde_Kullanm_Snrlar.pdf

   İyi çalışmalar,

   1. merhabalar. Biz de küçükbaş hayvancılıkla uğraşıyoruz ve kuzuları yetiştirmek için yem fiyatların pahalı oluşundan kendi yem ihtiyacımızı kendimiz karşılamak istiyoruz bunun için kendi yem karmamızı oluşturacağız. Fakat bu karma içerisine melası hangi oranda % katacağımızı ve nasıl katacağımızı bilmiyoruz yardımcı olursanız bu konuda sevinirim.

    1. Merhaba,

     Yem karmaya %5 oranında melası yeme dengeli dağılacak kadar su ile inceltip katabilirsiniz. Örneğin; 100kg kaba-kesif toplam yeme 5kg melası katmanız yeterli, melas koyu kıvamlı olduğundan dengeli dağıtabilmek için 2-3 misli su ile inceltip yem karmaya atabilirsiniz.

     Özel rasyon hazırlatırsanız melası %10’a kadar arttırıp arpa vs. kısabilirsiniz, bizim önerimiz olan %5 her işletmeye uygun, hatta koyun-kuzu başına günlük 50gram gelecek şekilde melas katmanız bile iştah açıp işe yarayacaktır.

     İyi çalışmalar,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir