tarihinde yayınlandı 2 Yorum

Bokaşi Kompostu

Bokaşi kompostu yüzyıllardır uzak doğu da uygulanan kadim bir kompost şeklidir. Evde yapılabilecek en kolay kompost aynı zamanda çevreye dosttur. Bokaşi kompostu yaptığınızda havaya zararlı karbon salımı olmaz.

    Bokaşi kompostu  yapmak aslında çok kolaydır.  Bunun için ışık geçirmeyen çeşmeli bir varil yada bidon, içine koyabileceğiniz ayaklı  bir süzgeç, bir miktar çam talaşı ve kompost başlatıcıya ihtiyacımız var. 

Bokaşi kompostuna neler konulur. Mutfağınızdan çıkan her türlü organik atık, artan bozulmamış  yemekleriniz, ayıkladığınız balıklar, pişirdiğiniz hayvan kemikleri hepsini ekleyebilir siniz.

Birkaç tane sıralayacak olursak; Sebze atıkları, domates, biber, patlıcan, patates kabukları, Meyve kabukları, mandalina, portakal, elma, nar kabukları, yumurta kabukları, çay kahve posası ve yumurta kartonları.

Bunların hepsi küçük parçalara bölünerek bokaşi kompostunun içine atılabilir. 

Nasıl bir yol izleriz; Şöyle küçük bir örnek verelim : Bu akşam patates yemeği yaptık kabuklarını ayırdık, yanına salata yaptık salata yaparken marulların sararmış olanlarını, salatalık kabuklarını, doğramadığımız domates parçalarını biriktirdik. Kapağını açtığınız kompost bidonuna bokaşi suyu ile ıslattığınız çam talaşından bir miktar dibine serpiyoruz, üzerine gıda atıklarımızı atıyoruz, üzerine tekrar ıslatılmış talaş ekleyip bir naylon poşetle sıkıca örtüp kapağını kapatıyoruz, kapak sıkıca kapanmalı asla hava almamalıdır.

Birkaç gün sonra çeşmesinden alacağınız su turşu suyu gibi kokar. Bu su çok verimli bir sıvı gübredir.

Bokaşi Kompostu” üzerine 2 yorum

  1. Melas almak istiyorum.Tipragima verecegim bakteri cogalmasi icin.Yaklasik 1 donum.Izmir Karaburundayim.50 kg.kadar alsam fiyati nedir?

    1. Merhaba efendim, 29-30 kg özel fıçısında PTT ile köye-dama teslim kapıda nakit ödemeli her şey dahil melas 135 lira, https://www.pttavm.com/magaza/bizimalver

      buradan devlet güvencesinde ısmarlayabilirsiniz abi, internetten hiç alışveriş yapmadıysanız ad, soyad ve adres yazın siparişi sizin adınıza PTT’ye biz kapıda nakit ödeme girelim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir